Okapy kuchenne
Okapy
Okap jest ważnym elementem każdej kuchni, usuwającym zapachy, dym i szkodliwe cząsteczki z powietrza wdychanego podczas gotowania. Za pomocą potężnych wentylatorów powietrze wokół płyty grzewczej jest zasysane przez filtry lub kanały i odprowadzane z pomieszczenia. Dym, ciepło, wilgoć, mikroskopijne cząstki żywności i inne zanieczyszczenia są całkowicie odfiltrowywane z kuchni, aby zapobiec zanieczyszczeniu powietrza lub żywności.
Jaki rodzaj okapu wybrać?
Okap ścienny
Okap ścienny jest najczęściej wykonany z metalu w dzisiejszych kuchniach. Podstawa jest szeroka, co najmniej na szerokość płyty grzewczej. Często zwężają się one do węższej kolumny u góry. Okap przyścienny ma odsłonięty komin wentylacyjny na ścianie, przez który odprowadzany jest dym.
Okap podszafkowy i do zabudowy
Jest on montowany na spodzie szafki nad kuchenką lub płytą grzewczą, dzięki czemu w ogóle nie ingeruje w wystrój kuchni. Rura jest ukryta za drzwiczkami szafki. Okapy podszafkowe wykorzystują główne filtry powietrza do oczyszczania powietrza bez odprowadzania go na zewnątrz. Jeśli wolisz praktyczność, okap podszafkowy jest idealnym rozwiązaniem. Przy wyborze należy położyć nacisk na odpowiedni rozmiar, który musi dokładnie pasować do przestrzeni, w której zostanie zainstalowany wbudowany okap. Wbudowany okap ma dobrą wydajność.
Okap wyspowy
Gdy płyta grzewcza znajduje się na środku kuchni bez otaczających ścian, wymagania dotyczące przepływu powietrza dla okapów kuchennych są nieco inne. Okap wyspowy obejmuje większy obszar nad płytą grzewczą lub kuchenką. Okap wyspowy jest wentylowany do sufitu, nie jest montowany na ścianie. Idealny do większych kuchni.
Okap kominowy
Okap kominowy może być zamontowany na ścianie nad płytą grzewczą lub kuchenką i posiada przewód kominowy biegnący w górę ściany do sufitu. Jeśli nad okapem znajdują się szafki, konieczne będzie ich usunięcie, aby okap kominowy pasował i działał prawidłowo. Okap kominowy nadaje każdej kuchni nowoczesny wygląd.
Wysuwany okap
W celu uzyskania bardziej modnego wyglądu w kuchni, okapy są wyposażone w technologię teleskopową, która umożliwia ukrycie okapu, gdy nie jest używany. Wysuwany okap znajduje się za płytą grzewczą w dolnej szafce. Po naciśnięciu przycisku okap zaczyna działać. >Okap pasuje do otwartej kuchni lub małego domu, w którym trzeba zaoszczędzić miejsce.
Funkcje okapu
Moc wentylatora - wielkość pomieszczenia określa, jak mocny musi być wentylator okapu, aby zapobiec powstawaniu silnych zapachów podczas gotowania
Poziom hałasu okapu - Niezwykle wydajne okapy mogą charakteryzować się wysokim poziomem hałasu. Weź pod uwagę hałas pod maską. Jest on podawany w dB. Cicha praca wynosi około 50 dB.
Prędkość wentylatora - najczęściej w 3 poziomach. Niska prędkość powinna być wystarczająca w przypadku korzystania z jednego palnika. Jeśli korzystasz ze wszystkich, będziesz potrzebować najwyższej prędkości.
Oświetlenie - opcje oświetlenia nad kuchenką są ważne. Mogą to być żarówki LED, żarowe lub halogenowe.
Timer - funkcja ta automatycznie wyłącza wentylator.
Czujniki ciepła - gdy temperatura wokół płyty grzewczej wzrośnie, okap kuchenny włączy się lub przełączy na wyższe ustawienie w celu szybszej wentylacji powietrza.
Wybór okapu w zależności od rodzaju wentylacji
Okap z systemem wentylacyjnym wykorzystuje kanały wentylacyjne do odprowadzania powietrza. W przypadku systemu kanałowego najlepiej jest zamontować okap kuchenny na ścianie zewnętrznej. Ta metoda jest najbardziej skuteczna.
W wyciągu bez systemu wentylacji powietrze jest filtrowane, oczyszczane, a następnie kierowane na zewnątrz. Systemy te wymagają większej konserwacji w zakresie czyszczenia i wymiany filtrów.