3-letnia gwarancja 14 dni na zwrot towaru

KLIMATYZACJE SMART KLIMATYZACJE SMART KLIMATYZACJE SMART KLIMATYZACJE SMART KLIMATYZACJE SMART KLIMATYZACJE

Instrukcja klimatyzacji: testy i porównania

Klimatyzatory są dostępne w różnych rozmiarach i wzorach. To, jaki sprzęt jest najlepszy dla Twojego domu, zależy od różnych czynników. Pokażemy Ci, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze, jak dobrać odpowiedni rozmiar i jakie detale odgrywają ważną rolę przy porównaniu.

Którego urządzenia użyjesz do schłodzenia domu?

Kalkulator pomoże Ci w wyborze i zarekomenduje najlepsze produkty

Przejdź do kalkulatora

Funkcje i różnice klimatyzatorów

Gdy pobyt we własnym mieszkaniu stanie się ogromnym obciążeniem w gorące letnie miesiące, wiele osób zacznie myśleć o zakupie klimatyzacji. Wybór klimatyzatorów jest duży i zaczyna się od przenośnych kompaktowych klimatyzatorów poprzez chłodnice powietrza i proste wentylatory po stałe klimatyzatory do mieszkania lub domu. W związku z tym wybór konkretnego modelu może być wyzwaniem. W pierwszej linii ważne są Twoje indywidualne wymagania. W zależności od typu urządzenia, dostępnych jest wiele dodatkowych funkcji, takich jak czyszczenie, nawilżanie lub ogrzewanie w miesiącach zimowych.


W zależności od rodzaju urządzenia różnią się one sposobem działania, więc trudno odpowiedzieć na pytanie, który model jest najlepszy. Decydujące są zawsze pewne czynniki, takie jak indywidualne potrzeby i dostępny budżet. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przedstawiamy poniższe kompleksowe spojrzenie na zalety i wady różnych klimatyzatorów, a jednocześnie wyjaśnimy ich funkcje.

Wentylatory

Co byśmy dali za przyjemny wiatr w gorące dni? Jeśli okaże się, że powietrze w biurze lub w domu po prostu stoi w miejscu, wentylatory mogą być pomocne. Za pomocą łopatek wirnika tworzą przyjemny przepływ powietrza, a jeśli umieścisz je przed oknem, mogą pomóc w wymianie powietrza w pomieszczeniach, w których jest duszno. W przeciwieństwie do mobilnych klimatyzatorów lub chłodnic nie mają wbudowanego mechanizmu chłodzącego, takiego jak zbiornik na wodę lub akumulatory chłodzące. Chłodzenie odbywa się wyłącznie przez przepływ powietrza.

    Korzyści

  • Małe wymagania przestrzenne
  • Łatwa obsługa
  • Tańsze niż urządzenia stacjonarne
  • Mobilne

    Wady

  • Ograniczony zasięg
  • Brak obniżenia temperatury powietrza

Wiatrak stojący

Silent Storm

    Zapoznaj się

    Dzięki 5 trybom wentylacji i 10 intensywnościom wiatru Silent Storm zapewnia orzeźwiający powiew przy niskim poziomie hałasu.

    Zobacz więcej

    TOP właściwości

  • Niewiarygodnie cichy: przy 32 dB jest tak cichy jak szept
  • Elastyczny: regulowana wysokość i nachylenie wiatraka z przełączaną oscylacją

Klimatyzator

Skyscraper Ice 4-w-1

    Zapoznaj się

    Skyscraper jest naprawdę wszechstronny: działa jak wentylator, chłodząc, nawilżając i jonizując powietrze.

    Zobacz więcej

    TOP właściwości

  • Chłodzenie dzięki 6 litrowemu zbiornikowi na wodę
  • Jonizacja powietrza w celu usunięcia zapachów i zarazków

Chłodnica powietrza

Potrzebujesz ochłodzenia, ale nie chcesz radzić sobie z możliwymi komplikacjami z wężem spustowym lub używać płynu chłodzącego? Kompaktowa chłodnica powietrza to ciekawa alternatywa dla wentylatorów, mini- i split- klimatyzatorów. Chłodnica zasysa ciepłe powietrze i chłodzi je za pomocą parownika. Wypuszcza do pomieszczenia schłodzone i wilgotne powietrze, co docenisz zarówno latem, jak i zimą, gdy ogrzewanie wysusza powietrze. Dodatkowo można użyć baterii chłodzących lub kostek lodu. Chłodnica z wbudowanym filtrem powietrza to idealne rozwiązanie dla alergików.

    Korzyści

  • Małe wymagania przestrzenne
  • Łatwa obsługa
  • Tańsze niż urządzenia stacjonarne
  • Mobilne

    Wady

  • Brak obniżenia temperatury powietrza
  • Nie nadaje się do regionów o wysokiej wilgotności powietrza
  • Ograniczony zasięg

Klimatyzatory mobilne

Dla tego wariantu wybrano również nazwę Monoblock. Klimatyzator zasysa ciepłe powietrze, spręża je za pomocą wbudowanego obwodu chłodzącego oraz kompresora i rozprowadza schłodzone powietrze do pomieszczenia. Ciepłe powietrze jest odprowadzane na zewnątrz przez wąż. Wąż można łatwo wyjąć przez uchylone okienko. Wymagany materiał montażowy jest zwykle zawarty w dostawie, nie są wymagane rozległe prace budowlane. Decydującą zaletą jest to, że klimatyzator przenośny można łatwo przenieść i umieścić w innym pomieszczeniu. Sterowanie ułatwia aplikacja Klarstein, za pomocą której można ustawić klimatyzację z dowolnego miejsca.

    Korzyści

  • Małe wymagania przestrzenne
  • Łatwy montaż na drzwiach lub oknie
  • Tańsze niż urządzenia stacjonarne
  • Sterowanie za pomocą aplikacji Klarstein

    Wady

  • Niezbędne umieszczenie w pobliżu okna lub drzwi
  • Wyższe zużycie energii elektrycznej przy długotrwałej eksploatacji
  • Nie nadaje się do regionów o niską wilgotności powietrza

Kraftwerk Smart

10K klimatyzacja

    Zapoznaj się

    Klimatyzator Kraftwerk Smart 10K zapewni Ci przyjemny pobyt w biurze lub salonie nawet w najgorętsze letnie dni. Znane połączenie klimatyzacji, wentylatora i osuszacza uzupełnia teraz funkcja SMART.

    Zobacz więcej

    TOP właściwości

  • Mobilne urządzenie 3 w 1 z silnym chłodzeniem do pomieszczeń średniej wielkości.
  • Łatwa obsługa z dowolnego miejsca dzięki aplikacji Klarstein

Split-klimatyzacja

Windwaker Eco

    Zapoznaj się

    Idealne warunki klimatyczne we własnym mieszkaniu: klimatyzator typu split Windwaker Eco o klasie efektywności energetycznej A++/A+, przepływie powietrza 610 m³/h oraz pięciu różnych trybach pracy pozwoli Ci tego dokonać.

    Zobacz więcej

    TOP właściwości

  • Ustawienie temperatury od 16 do 30 ° C
  • Klasa efektywności energetycznej w trybie chłodzenia: A ++ / tryb ogrzewania: A +

Split-klimatyzacja

Jak nazwa sugeruje, ten typ składa się z dwóch urządzeń. Jednostka wewnętrzna zasysa powietrze z pomieszczenia, następnie filtruje je i chłodzi. Drugie urządzenie znajduje się na zewnątrz i zawiera sprężarkę chłodniczą. Obie części klimatyzatora typu split są zamocowane i połączone przewodem wężowym. Główną zaletą jest cicha praca, ponieważ głośna sprężarka znajduje się na zewnątrz. W wielu klimatyzatorach typu split możliwa jest funkcja odwrotna, która pozwala na zastosowanie ich zimą jako ogrzewanie. Sam montaż należy pozostawić doświadczonemu profesjonaliście.

    Korzyści

  • Dwuczęściowa zasada działania = zwiększona wydajność chłodzenia
  • Niski poziom hałasu w pokojach
  • Temperatura w pomieszczeniu może być dobrze utrzymywana na stałym poziomie
  • Często są wyposażone w funkcję rewersu = zastosowanie jako ogrzewanie

    Wady

  • Wymagana profesjonalna instalacja
  • Wyższe koszty zakupu niż w przypadku wielu klimatyzatorów mobilnych
  • Wyższe koszty energii w przypadku zastosowania jako ogrzewanie

Obliczanie mocy chłodniczej klimatyzatorów (mobilnych)

Starannie dobierając klimatyzację musimy monitorować jej wydajność, koszty eksploatacji i wiedzieć, jak duże pomieszczenie chcemy schłodzić. Moc jest podawana w BTU lub watach, jest zawsze podana w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej produktu, na cenę ma wpływ ilość energii cieplnej, którą urządzenie rozprasza w jednostce czasu.


Wymaganą moc klimatyzacji dla konkretnego pomieszczenia obliczamy w następujący sposób:


Powierzchnia pomieszczenia w m2 x 60 W (przy dobrej izolacji i słabym nasłonecznieniu) lub powierzchnia pomieszczenia w m2 x 100 W (przy słabej izolacji i silnym nasłonecznieniu)


Jeżeli dysponujemy pomieszczeniem o powierzchni 20 m2, które jest słabo ocieplone i znajduje się na południowej elewacji budynku, na którą intensywnie słońce świeci, kalkulacja będzie następująca:


20 m² x 100 W = 2000 W


Możesz bardzo łatwo przekonwertować waty na BTU, ponieważ 1 kW = 3412,14 BTU, na przykład:


2000 W = 2 kW = 6 824,28,14 BTU


Wynik można zaokrąglić do 6800 BTU. Aby uzyskać najdokładniejszą moc wymaganą przez klimatyzator, musimy jeszcze dodać 250 W na każdą osobę i wyposażenie techniczne w pomieszczeniu. Jeśli nasz pokój jest biurem dla 1 osoby, która używa laptopa do pracy, dodamy 500 W, a więc około 1700 BTU.


Do większych pomieszczeń potrzebujemy zatem klimatyzacji o większej mocy, do pomieszczenia, z którego korzystamy sporadycznie wystarczy klimatyzacja mobilna.


Wentylatory Chłodnice Klimatyzatory mobilne Klimatyzacje typu split
Sposób chłodzenia Wentylator dzięki przepływowi powietrza zapewnia przyjemne orzeźwienie w gorące letnie dni. Pomaga regulować temperaturę własnego ciała, a tym samym zapewnia efekt chłodzenia, mimo że temperatura w pomieszczeniu nie spada. Chłodnica powietrza zasysa ciepłe powietrze, odparowuje wodę i w ten sposób chłodzi powietrze wychodzące z urządzenia. Zapewnia to bezpośrednie i przyjemne ochłodzenie naszego ciała, mimo że temperatura powietrza w pomieszczeniu nie spadła znacząco. Mobilna klimatyzacja zapewnia przyjemne chłodzenie pomieszczenia. Ciepłe letnie powietrze jest zasysane i chłodzone przez kompresor podobny do chłodnicy. Powstałe ciepłe powietrze jest odprowadzane za pomocą węża odpływowego. Klimatyzacja typu split wykorzystuje czynnik chłodniczy w celu obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Wewnętrzny klimatyzator typu split zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia, powodując parowanie czynnika chłodniczego. Jest on następnie odprowadzany do urządzenia zewnętrznego, gdzie jest odprowadzany do otaczającego powietrza. Przenosząc ciepłe powietrze, czynnik chłodniczy jest ponownie skraplany i kierowany z powrotem do jednostki wewnętrznej. Cykl ten jest powtarzany aż do osiągnięcia żądanej temperatury powietrza w pomieszczeniu.
Waga Waga wentylatorów (w zależności od modelu) mieści się w zakresie 1-8 kg. Waga chłodnic powietrza mieści się w zakresie 6-10 kg. Waga monobloków mieści się w zakresie 10-30kg. Łączna waga urządzenia zewnętrznego i wewnętrznego wynosi około 50 kg, podczas gdy waga urządzenia zewnętrznego to około 40 kg, a urządzenia wewnętrznego około 10 kg.
Wydajność chłodnicza i wielkość pomieszczenia Brak bezpośredniego obniżenia temperatury w pomieszczeniu Brak bezpośredniego obniżenia temperatury w pomieszczeniui Wydajność chłodnicza klimatyzatorów mobilnych wynosi zwykle 2-3 kW. W ten sposób można schłodzić kubaturę pomieszczenia od 80-120 m³. Klimatyzatory typu split mają zazwyczaj wyższą wydajność chłodzenia niż klimatyzatory mobilne lub chłodnice powietrza. Nadają się szczególnie do większych pomieszczeń. Zakres mocy zaczyna się od 2,5 kW i może prowadzić do urządzeń o mocy 12 kW.
Zużycie energii i efektywność energetyczna Ze wszystkich wymienionych tutaj urządzeń wentylator ma najniższy pobór mocy.
W porównaniu z klimatyzatorami monoblokowymi i dzielonymi, chłodnica powietrza obniża najmniej kosztów energii. Zużycie energii może być znacznie wyższe niż w przypadku nowoczesnej klimatyzacji typu split. Dlatego urządzenia monoblokowe są idealne do sporadycznego użytku. Dobre klimatyzatory typu split mają mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu z urządzeniami mobilnymi. To zależy od klasy efektywności energetycznej. Zalecane są klasy od A do A +++.
Hałas Zazwyczaj pracują ciszej niż inne klimatyzatory. Ponieważ klimatyzatory działają bez kompresora, schładzają powietrze w pomieszczeniu znacznie ciszej w porównaniu do innych klimatyzatorów. Urządzenia mobilne osiągają poziom hałasu między 60-65 dB i są najgłośniejsze w porównaniu do innych klimatyzatorów. Klimatyzatory typu split są zwykle cichsze niż np. klimatyzatory mobilne. Urządzenie wewnętrzne osiąga poziom hałasu do 50 dB. Natomiast poziom hałasu urządzenia zewnętrznego może sięgać nawet 60 dB.

Często zadawane pytania

Właściwe umieszczenie będzie miało znaczący wpływ na wydajność i koszty chłodzenia. Nie należy umieszczać urządzeń mobilnych w pobliżu ścian, w pobliżu nie powinny się również znajdować żadne źródła ciepła, takie jak lampy. Niezależnie od wybranego wariantu, gniazdko elektryczne powinno być w zasadzie w zasięgu ręki. Jeśli chcesz zainstalować klimatyzator typu split, zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę ten punkt. W przeciwnym razie może być konieczne, aby elektryk poprowadził nowy przewód do dodatkowego gniazdka.

W tym wariancie można podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych do urządzenia zewnętrznego. W zależności od wersji można podłączyć do 5 urządzeń wewnętrznych, więc można klimatyzować kilka pomieszczeń lub całe piętra.

Raczej zniechęcamy Cię do powierzenia tego zadania doświadczonemu profesjonaliście. Przy planowaniu i montażu tych skomplikowanych urządzeń niezbędna jest fachowa wiedza, ponadto żadna wyspecjalizowana firma nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy i uszkodzenia powstałe podczas samodzielnej instalacji. Wyciek płynu chłodzącego podczas nieprawidłowej instalacji może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska.

Tak. Od 2015 roku obowiązuje nowe rozporządzenie z rozszerzonymi wymaganiami. Ustawodawcy od 2017 r. nadal zobowiązują operatorów systemów klimatyzacyjnych do narzucania regulacji R 410A, zgodnie z którą wszystkie systemy o pojemności chłodziwa co najmniej 2,4 kg muszą być testowane pod kątem szczelności. Jeśli ilość czynnika chłodniczego przekracza wartości graniczne, obowiązują dodatkowe obowiązki w zakresie rejestracji i przechowywania.

W przypadku urządzeń o pojemności chłodniczej ok. 2,5 do 3 kg zaleca się serwis raz w roku, w przypadku mniejszych urządzeń często wystarcza okres serwisowy od 2 do 3 lat. Filtr jest sprawdzany i w razie potrzeby wymieniany. Przeglądy te najczęściej wykonują specjaliści od klimatyzacji, ogrzewania i urządzeń sanitarnych, w skomplikowanych urządzeniach technikę chłodniczą może również sprawdzić elektryk.

Przyczyny zmniejszenia wydajności chłodzenia mogą być różne. Na przykład niski poziom płynu chłodzącego lub uszkodzony, ewentualnie zanieczyszczony filtr. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z profesjonalną firmą.

Zasadniczo należy zwracać uwagę na zależność między środowiskiem a wilgotnością względną i temperaturą. Zaleca się schłodzenie pomieszczenia o nie więcej niż 6 stopni w stosunku do temperatury zewnętrznej. W przypadku dużej różnicy temperatur należy w szczególności zapobiegać przeziębieniom i problemom z krążeniem. Niska wilgotność wysusza błony śluzowe, co może podrażniać drogi oddechowe. Wręcz przeciwnie, wysoka wilgotność, negatywnie wpływa na termoregulację osób w pomieszczeniu. Idealna wilgotność to około 50 do 60 procent.

W teście klimatyzacji Stiftung Warentest podkreślono, że wpływ na środowisko zależy od wyboru odpowiedniego czynnika chłodniczego. Prawodawcy zapewniają teraz, że nowoczesne systemy zatwierdzania spełniają wysokie wymagania.

Tak. Wiele firm oferuje specjalne spraye do dezynfekcji, za pomocą których można dezynfekować sprzęt, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się pleśni i zarazków.

do góry