3-letnia gwarancja 14 dni na zwrot towaru

Płyty grzewcze

Płyty grzewcze

Płyta grzewcza jest jednym z podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego, bez którego żadna kuchnia nie mogłaby istnieć. Nie należy zatem lekceważyć wyboru płyty grzewczej. Główną funkcją każdej płyty grzewczej jest wytwarzanie ciepła potrzebnego do gotowania. Ale dzięki zaawansowanej technologii płyty grzewcze mogą zmienić codzienne gotowanie w doświadczenie.

Jak wybrać płytę grzewczą?

Na rynku dostępne są 3 rodzaje płyt grzewczych: gazowe, ceramiczne i indukcyjne. Poniżej wymieniliśmy ich podstawowe cechy, zalety i wady.

Płyty gazowe

Płyty gazowe wykorzystują gaz jako źródło energii. Ten typ płyty grzewczej jest szczególnie popularny ze względu na przystępną cenę i krótki czas nagrzewania. Posiadają również dobrą kontrolę płomienia, co jest niezbędne podczas gotowania. Płyty gazowe wykorzystują dysze do podłączenia do gazu propan-butan i gazu ziemnego. Modele na propan-butan nadają się do miejsc, w których nie ma połączenia z gazem ziemnym, na przykład do domków letniskowych. Płyty gazowe mają jednak pewne wady. Mogą być niebezpieczne w przypadku wycieku gazu i wymagają regularnego czyszczenia, aby zapobiec gromadzeniu się tłuszczu i brudu. Mogą być również trudniejsze w instalacji w porównaniu do innych płyt grzewczych.

Płyty grzewcze szklano-ceramiczne

Szklano-ceramiczna płyta grzewcza to najlepszy wybór do nowoczesnych kuchni. Ten typ płyty grzewczej posiada szereg specjalnych funkcji ułatwiających gotowanie. Możesz wybrać opcję bezramkową, która wtapia się w powierzchnię szafek kuchennych, lub taką z ramą ze stali nierdzewnej, która chroni płytę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Inne cechy płyt ceramicznych obejmują: szybki start mocy, gładką powierzchnię, która jest łatwa do czyszczenia, sterowanie dotykowe lub timer. Płyty szklano-ceramiczne są łatwe w obsłudze i konserwacji.

Płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne są doskonałym wyborem z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ mają niższe zużycie energii w porównaniu z innymi rodzajami płyt. Straty ciepła podczas gotowania wynoszą tylko 10%, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię. Nagrzewają się one dopiero po umieszczeniu na nich naczynia do gotowania, dzięki czemu nie dochodzi do marnowania energii. Nowoczesne funkcje, takie jak sterowanie dotykowe i timery, sprawiają, że korzystanie z płyt indukcyjnych jest jeszcze wygodniejsze. Jedyną wadą jest konieczność używania specjalnych naczyń z magnetycznym dnem.

Wybierając płytę ceramiczną, należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • Blokady przed dziećmi: Jeśli masz dzieci, docenisz płytę kuchenną wyposażoną w blokady przed dziećmi. Są to dotykowe elementy sterujące, które uniemożliwiają dzieciom zmianę ustawień lub włączenie płyty.

  • Podwójna strefa: Podwójna strefa jest również przydatna. Są to dwie strefy gotowania na większości płyt ceramicznych, gdzie mniejsza strefa znajduje się wewnątrz większej.

  • Czasomierz: Timer płyty grzewczej pomaga utrzymać wszystko pod kontrolą.

  • Power Boost: Niektóre płyty mają specjalną funkcję - Power Boost - która jest idealna do pieczenia mięsa lub smażenia.

  • Kompatybilność: Płyty gazowe i ceramiczne są kompatybilne z każdą patelnią, ale płyty indukcyjne są kompatybilne tylko z patelniami indukcyjnymi.
do góry