Bądźmy bardziej odpowiedzialni, bądźmy bardziej EKO 

Z pomocą Klarstein możesz zmienić swoje życie

Kryzys klimatyczny, prawie niekontrolowana emisja CO2, produkcja tworzyw sztucznych i odpadów, nadmierne wylesianie… Zachowujemy się nieodpowiedzialnie wobec naszej planety i zaczyna to zbierać swoje żniwo. Dobrym przykładem na dowód zmian klimatycznych są ekstremalne wahania temperatury.

Na szczęście są też dobre wiadomości: nawet niewielkie zmiany w naszych nawykach mogą zahamować te niekorzystne procesy. O dziwo, wystarczą stosunkowo małe kroki, większa odpowiedzialność przy wyborze produktów, a czasem zrezygnowanie z komfortu. Dlatego zacznijmy nowy rok bliżej Z(z)iemi.

Słowniczek odpowiedzialności ekologicznej

Odpowiedzialne podejście do środowiska nie będzie dla Ciebie problemem, jeśli poznasz podstawowe pojęcia. Przygotowaliśmy dla Ciebie mały słownik, dzięki któremu wszystko stanie się jasne.

Recykling

Ponowne wykorzystanie zużytych przedmiotów i materiałów

Fair-trade

Kupowanie produktów od producentów po uczciwych cenach, wspierając w ten sposób małe firmy i przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju.

Upcycling

Naprawianie i ulepszanie starych i niepotrzebnych przedmiotów, w wyniku czego otrzymujemy produkt o wyższej wartości od pierwotnego surowca.

Wermikompostowanie

Kompostowanie z pomocą specjalnie dobranych dżdżownic, które potrafią trawić odpady biologiczne i wydalać substancje bogate w składniki odżywcze

Zero Waste

Filozofia zachęcająca do minimalizowania wytwarzania odpadów. Ważne jest to, że jego celem nie jest całkowite zaprzestanie tworzenia śmieci, ale świadome zachowywanie się w taki sposób, abyśmy tworzyli ich jak najmniej. Dobrym przykładem jest niekupowanie owoców i warzyw w plastikowych foliach.

GMO Free

GMO to produkty genetycznie modyfikowane. Jej celem jest uzyskanie jak najszybszego wzrostu lub wyższych plonów. Pojawiają się opinie, że taka żywność jest szkodliwa dla zdrowia i stanowi ogromne obciążenie dla planety.

Bądź EKO także w pracy

Najczęściej zachowujemy się odpowiedzialnie w środowisku, w którym spędzamy najwięcej czasu. Dla wielu ludzi takim miejscem będzie biuro. Jeśli nie masz pomysłu, co możesz poprawić w swoim miejscu pracy, aby być bardziej EKO, zapoznaj się z tymi drobnymi pomysłami.

Co najłatwiej zrobić, aby Twoje biuro było przyjazne dla środowiska?

  • Ogranicz drukowanie dokumentów do minimum.

    Stworzenie archiwum elektronicznego nie stanowi już problemu, a ta metoda archiwizacji pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca.

  • Zastąp klasyczny segregator aplikacją do notatek.

    Poza tym, że zmniejszysz swój negatywny wpływ na środowisko, to zawsze będziesz mieć przy sobie wszystkie potrzebne notatki i dokumenty. Takie aplikacje automatycznie aktualizują bazę danych na wszystkich urządzeniach, na których je zainstalujesz.

  • Korzystaj z własnych naczyń w kuchni.

    Zaoszczędzisz tak ogromne ilości plastiku, w który zazwyczaj pakowana jest żywność. Jeśli nie masz własnych naczyń, to przynajmniej uczciwie segreguj śmieci. A resztki batonika owocowego, bardzo popularnego benefitu pracowniczego, również się przydadzą. Takie resztki chętnie wykorzysta Twój kolega, który jest zapalonym ogrodnikiem.

  • W biurze zastąp ekspres do kawy klasyczną dźwignią lub młynkiem.

    Ekspresy na kapsułki tworzą ogromną ilość zupełnie niepotrzebnych plastikowych śmieci. Ponadto świeżo mielona kawa jest smaczniejsza. Ta zmiana sprawi też, że będziesz przyjaźniejszy dla środowiska.

Czy wiesz, co gdzie się wyrzuca?

Nie wystarczy posegregować. Ważne, by prawidłowo je wyrzucić. Choć może się to wydawać oczywiste, małe przypomnienie przyda się każdemu. Mamy dla Ciebie mały przewodnik, co możemy i czego nie możemy wyrzucać do koszów do segregacji.

Plastik - żółty kosz na śmieci

opakowania po jogurcie

opakowania po kosmetykach, detergentach, makaronach, roślinach strączkowych, słodyczach, serach, ...

polistyren

worki foliowe i mikrotenowe

butelki PET

folia opakowaniowa

mocno zabrudzone opakowania

opakowania niebezpiecznych substancji (od olejów silnikowych, farb, lakierów, opakowania tekturowe do produktów płynnych itp.)

wykładziny podłogowe PCV

rurki neodurowe

plastikowe meble i inne duże odpady z tworzyw sztucznych

Szkło - zielony kosz na śmieci

butelki na napoje bez zakrętek

szklane filiżanki i słoiki, w tym te po majonezie lub musztardzie

odłamki szkła

szkło z drzwi i okien

ceramika

lusterka

szkło zbrojone, platerowane lub złocone

szyby samochodowe

wyświetlacze i monitory

porcelana

Papier - niebieski kosz na śmieci

kartonowe pudełka

czasopisma, gazety

opakowania i torby papierowe

tłusty, mokry i w inny sposób zabrudzony papier

papier biurowy bez metalowych zszywek

koperty papierowe bez folii

ścinki papieru

książki w miękkiej oprawie

papierowe opakowania na żywność

papier asfaltowany lub smołowany

podpaski i wkładki higieniczne

pieluchy

serweta papierowa chirurgiczna

papierowe ręczniki kuchenne

celofan

folia aluminiowa

książki w twardej oprawie

WSKAZÓWKA: Kosze do segregacji śmieci mogą mieć wiele kolorów. Np. czarny pojemnik można przeznaczyć na odpady komunalne, biały na bezbarwne szkło, a brązowy na odpady biodegradowalne.

Ekologiczne smakołyki Klarstein?

Nasi pomocnicy Klarstein pomogą Ci również w odpowiedzialnym podejściu do środowiska.

Daj kartonom nowe życie!

Pudełka na prezenty wcale nie muszą lądować w koszu. Przy odrobinie kreatywności możesz wykorzystać je ponownie. Często wystarczą nożyczki, klej, odrobina farby lub papier ozdobny i nagle masz w domu nowe:

Legowisko dla pupila

Kosze do segregacji śmieci

Organizer na dokumenty

Szkatułkę na biżuterię

Miejsce do przechowywania niewielkich rzeczy

Im mniej plastiku, tym lepiej

Każdego roku w Europie produkuje się 58 milionów ton tworzyw sztucznych. Aż 40% to plastikowe opakowania. Może nie byłyby one takim problemem, gdybyśmy umieli je przetworzyć lub ekologicznie zutylizować. Niestety tak nie jest i smutnym dowodem na taki stan rzeczy jest plastikowa torba znaleziona na dnie Rowu Mariańskiego.

Jeśli klienci przestaną kupować plastikowe opakowania, ich produkcja w Europie może spaść o niewiarygodne 40%! Jak możemy tego dokonać? Oto kilka wskazówek:

  • Nie kupujmy owoców, warzyw i ziół w plastikowych opakowaniach.

  • Posiłki jedzmy w domu, a do pracy przywoźmy jedzenie w pudełkach śniadaniowych. Do tego spiszą się świetnie nasze pudełka z serii Bamboo ECO.

  • Przestańmy używać plastikowych słomek, wypróbujmy metalowe lub szklane zamienniki.

  • Posiadajmy płócienne torby lub składane pudełka, jeśli wybieramy się na większe zakupy.

  • Kupujmy napoje w szklanych butelkach, i w miarę możliwości, zamieńmy wodę mineralną na kranową.

  • Nie używajmy na imprezach plastikowych kubeczków i sztućców.

Dzieci są przyszłością, naucz je segregować śmieci

To, czego nauczysz się w młodości, pozostanie z tobą do końca życia. Dlatego jeśli naprawdę troszczysz się o środowisko i posiadasz dzieci, jak najszybciej naucz je ekologicznego trybu życia. Możesz zacząć od recyklingu, którego możesz nauczyć dzieci w zabawny sposób.

Własne kosze do segregacji śmieci

Jeśli chcesz zaangażować w coś dzieci i je motywować, musisz utrzymać ich uwagę poprzez zabawę. Stwórz własne kosze do segregacji śmieci, na przykład z pudeł, w które zapakowane były sprzęty kuchenne. Pomaluj pudełka razem z dziećmi, aby zapamiętały, co i gdzie należy wyrzucać.

Mów o tym, co robisz

Rozmowa z dziećmi o tym, co robisz i dlaczego to robisz, jest najlepszym sposobem na nauczenie ich czegoś nowego. Dlatego jeśli idziesz coś wyrzucić, zrób to ze swoimi maluchami i opowiedz im o tym. Na przykład: Te skórki jabłek należą do odpadów biologicznych. Czy wiesz, jaki to pojemnik? Pokażesz mi?

Edukacyjne treści online

W dzisiejszych czasach dostęp do świata online jest dla dzieci codziennością i to na rodzicach leży obowiązek wyboru odpowiednich treści. Recykling może być świetnym wyborem. Na YouTube opublikowano wiele filmów na ten temat, których celem jest edukacja dzieci. Aby aktywnie zaangażować dzieci w edukację, szukaj gier, które uczą recyklingu.

Sprawdzaj śmieci przed wyrzuceniem

Zanim pójdziesz wyrzucić śmieci, sprawdź z dziećmi, czy wszystko jest prawidłowo posortowane. Porozmawiaj z nimi o tym, co gdzie należy wyrzucać i wyjaśnij dlaczego. Jeśli coś z odpadów można ponownie wykorzystać, wymyślcie coś razem i to zróbcie. Na przykład stare gazety mogą być świetnym płótnem do malowania.

Zmniejsz zużycie energii do minimum

Przyjemne ciepło zimą albo chłodek w letnim okresie to prawdziwy komfort. Ale w wielu przypadkach płacimy za niego wysoką cenę. Jest to również powód, przez który kotły gazowe prawie w ogóle nie są dziś sprzedawane.

Elektryczna klimatyzacja wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Ma wystarczająco dużo mocy, jest łatwa w instalacji i można ją kontrolować w prosty i dokładny sposób. Masz też do dyspozycji przenośne grzejniki elektryczne, które mogą ogrzać jedno pomieszczenie. Docenisz to np. w domach jednorodzinnych, kiedy cieplejszej temperatury potrzebujesz tylko w salonie, a w sypialni wolisz chłód, jak preferuje wielu ludzi.

Dzięki inteligentnym grzejnikom będziesz jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska podczas ogrzewania lub chłodzenia. Możesz nimi sterować za pomocą aplikacji, ustawić dokładną godzinę, o której ma się uruchomić ogrzewanie, możesz też je wyłączyć, jeśli nie zrobiłeś tego wychodząc z domu. Możesz także ustawić temperaturę zdalnie, co znacznie zmniejsza zużycie energii.

do góry